image

PeyamaKurd- Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, "Kerkük petrolünü de beraber ihraç edeceğiz" dedi.

Erbil ile Bağdat arasında devam etmekte olan 2020 Bütçe görüşmelerinde ciddi ilerlemeler sağlandığını ve Irak merkezi hükümetinin Kürdistan yönetimine bütçenin bir kısmını gönderdiğini belirten Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, "Bütçenin bir kısmı yeniden Kürdistan’a gönderiliyor. Kerkük petrolünü de beraber ihraç edeceğiz. Ticaret politikasını birlikte uygulayacağız. Bu müzakerelerde taraflar istedikleri her şeyi elde edemeyebilir ancak biz bir anlaşma sağlanmasını istiyoruz."

Tartışmalı Bölgeler Meselesi 140’ıncı Maddeye Göre Çözülmeli

Erbil-Bağdat hattındaki istikrarın bölgedeki istikrar için tamamlayıcı unsur olduğunu da dile getiren Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, şunları söyledi

"Anayasal hakların uygulanması konusunda bir güvence istiyoruz. Bildiğiniz gibi Kerkük meselesine, Bağdat ile özel önem veriyoruz. Sonuç olarak tartışmalı bölgeler meselesi Anayasa'nın 140. maddesine göre çözülmeli. Çünkü buralar sorunlu bölgeler. Hiçbir taraf bu bölgeleri tek başına yönetmemeli. Bu bölgelerin siyasi idaresini ve güvenliğini ortak yönetmek istiyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) ile de çalışıyoruz."