image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, Bağdat’ta gerçekleştirdiği görüşmelerde Kürdistan Bölgesi açısından önemli tüm konuların masaya yatırıldığını ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunarak, “Dün gerçekleştirdiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Bağdat’a ziyarette bulunup Erbil ile Bağdat arasında çözüm bekleyen sorunlarla ilgili görüşmelere başlama kararı aldık. Bugün Bağdat’ta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı ile görüşme gerçekleştirdik” sözlerini kullandı.

Başbakan Barzani görüşmelere ilişkin, “Tüm görüşmelerimizde çok iyi bir anlayış vardı. Kürdistan Bölgesi açısından söylenmesi gereken tüm konular ele alındı. Çok yakın bir zamanda sorunların çözümü için teknik konularda görüşmelere başlanacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ise, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin ziyaretinin Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü açısından önemli olduğunu belirtti.

Mesrur Barzani, bugün Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ile görüştü.

Görüşmelerde, Kerkük başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi idaresi dışında olan diğer Kürdistani bölgeler, bütçe, petrol ve sığınmacıların durumu gibi konular ele alındı.