image

PeyamaKurd-  56’ıncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani görüşmesine dair Rus Dışişleri'nden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, görüşmede Barzani ve Lavrov’un ikili ilişkilerin yanı sıra, Erbil ile Moskova arasındaki koordinasyon ve ortak çalışmanın önemi vurgu yapıldığı, enerji ve insani yardım konusundaki işbirliğinin yanı sıra Irak ve bölgedeki gelişmelerin de masaya yatırıldığı söylendi.

Uluslararası toplumun Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da istikrarın korunması için çaba göstermesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede, Suriye’deki gelişmelerin de ele alındığı kaydedildi.

Görüşme Rus medyasında geniş yer kapladı

Lavrov –Barzani arasındaki görüşme Rus medyasında da geniş yer kapladı. Rusya’nın Ria Novosti, Tass, Interfax, Yandex ve Newsrus gibi önde gelen basın organları görüşmeye geniş yer verdi.

Rus medyası, ikili görüşmede Suriye’de istikrarın sağlanması konusunun ele alınmasını ve Erbil ile Moskova arasındaki enerji alanındaki ilişkileri ön plana çıkardı.

Novosti gazetesi ise haberinde Barzani’nin görüşmede, Suriye’de Kürtlerin ve bütün kesimlerin haklarının gözetildiği bir çözüme gidilmesi hususundaki söylemlerine yer verildi.

56’ncı Münih Güvenlik Konferansı görüşmeleri kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüşen Başbakan, Lavrov’dan, Suriye’de Kürtlerin haklarının gözetilmesini istemişti.