image

PeyamaKurd-Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesrur Barzani İtalya ziyareti kapsamında Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya geldi.

Dün İtalya’ya giden Başbakan, ardından Vatikan’a geçerek Vatikan Başbakanı Kardinal Pietro Parolin’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Vatikan’daki görüşmede, Irak ve bölgedeki son gelişmeler ile Kürdistan Bölgesi ile Vatikan arasındaki ilişkiler görüşülen konular arasındaydı.

Barzani, Kürdistan Bölgesi’ndeki dini ve etnik farklılıkların birlikte yaşam kültürüne değinerek, birlikte yaşam kültürünü daha da köklüleştirmek istediklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesrur Barzani “Kürdistan, kaos içerisindeki bir coğrafyada, güvenli bir bölge olarak yüzbinlerce mülteci ve göçmene sığınak olmuştur. Bunların içerisinde Hristiyanlar da vardır. Teröristlerin saldırılarından ötürü evlerini terk etmek zorunda kalmışlardır. Bunlar için Kürdistan Bölgesi’nde tüm dini ve etnik hakların yanı sıra temel yaşam hizmetleri temin edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin programına ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan, hükümetin halkın yaşam standartlarını yükseltmek için çalıştığını aktardı.

Vatikan Başbakanı ise, ülkesinin Kürdistan Bölgesi’ni desteklediğini vurgulayarak Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini daha güçlü yapmak istediklerini belirtti.

Papa’yla görüşen Başbakan, bugün ayrıca İtalya Dışişleri ve Savunma Bakanlarıyla da görüşecek. Bu görüşmelerde ise gündemin IŞİD tehlikesi ve terörle mücadelede işbirliği konuları olması bekleniyor.