image

PeyamaKurd- Kürdistan Başbakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani,Başkent Erbil’de, partisinin düzenlediği Mitingte konuştu. Barzani ''Kürdistan'ın vilayetlere bölünmesini önledik'' ifadelerini kullandı. 

Kürdistani program oluşturacağız”

Barzani yaptığı konuşmada, “Kürdistanlı tüm siyasi taraflara buradan sesleniyorum. Seçimlerden sonra ortak bir şekilde oluşturacağımız Kürdistani programla, Iraklı siyasi taraflarla görüşmek üzere bir araya gelelim” diye konuştu. 

Irak Anayasası’nın taslağı hazırlandığında ABD ve İngiltere’nin gözetmen olduğunu hatırlatan Barzani, “Buradan şunu söylemek isterim; Irak Anayasası hiçbir şekilde uygulanmadı. Bizler anayasa çerçevesinde sorunların çözülmesini istiyoruz. Bağdat’ın adil bir şekilde davranmasını istidiklerini söyledi. 

Öncelikli sorumuz 140. maddedir”

Bağdat hükümetinin Kürdistan Bölgesi bütçesinin tamamını vermesini istiyoruz. Tarih, Kürdistan halkının haklarını vermeyenlerin muvafakat da olmadığını göstermiştir. Bizim öncelikli sorumuz 140. Maddenin uygulanmamasıdır. Seçimlerin ardından birkez daha Bağdat’a gidip, sorunlarımızın çözümü için çalışacağız. 

Allah’ın izniyle Kürdistan Bölgesi’nde durum iyiye gidecek. Kürdistan’ın içinde birlik olduğu sürece şartlarımız çok daha iyi olacak.

Neçirvan Barzani, bazı siyasi tarafların her fırsatta KDP karşıtlığı yaptığını ve bundan vazgeçmelerini istedi.