image

PeyamaKurd-Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani Irak’ta devam eden protestolar ve siyasi kriz ortamına dair bir mesaj yayınladı.

Barzani mesajında, Başbakan belirleme sürecinde Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in yasalardan uzak, büyük bir baskı altında tutulduğunu söyledi.

Irak'ın büyük bir krizin içerisine girdiğini belirten açıklamasında Barzani, herkesin ulusal duygularla bu krizin aşılması için üzerine düşen sorumlulukları ve yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini aktardı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani yayınladığı yazılı açıklamasında Irak’ta yaşananlar ile ilgili şunları söyledi:

 "Büyük bir endişe ile Irak'ta ki yaşanan durumları takip ediyoruz. Herkesin ulusal bir ruhla varolan kriz ve kaosun sonlanması için bilgi, tecrübe ve yeteneklerini kullanması gerekiyor. Başbakan belirleme mekanizmasında, Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in yasalardan uzak, büyük bir baskı altında tutulduğu görülmekte."

Problemlerin çözülmesinin yegane yönteminin anayasa ve kanunların doğru uygulanması olduğunu belirten Barzani, "Kanunlar ile başarılabileceğini kanaatimizi buradan tekrarlamak isteriz" dedi.

'Göstericilerin taleplerini yerine getirebilecek bir kişi olabilmesi önemli'

Nerçirvan Barzani, Başbakanlık kurumu için belirlenecek adayın ulusal çıkarlara hizmet eden ve göstericilerin taleplerini yerine getirebilecek bir kişi olabilmesi konusunda dikkatli davranılması gerektiğini belirterek, "Ülkede varolan kriz ve problemlerin aşılması, düzenlenecek seçimlerin sağlıklı yapılabilmesi için kurulacak hükümete destek verilmesi önemli bir husus” ifadelerini kullandı.