image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi hükümeti ile Peşmerge Bakanlığı'nın reform süreçleri devam ederken ABD’de bulunan Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail'den bir açıklama geldi. Bakan Şoreş, ziyaretlerinin verimli geçtiğini kaydederek, yetkililerle görüştüklerini ve Kürdistan Bölgesi’nin istikrar mesajına vurgu yaptıklarını dile getirdi.

Görüşmeler sonrası basına gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Peşmerge güçlerinin organizasyonunun Peşmerge Bakanlığı’nın öncelikli işi olduğunu ve ABD ve diğer ortaklarının da Peşmerge’nin nizami bir güç olmasının üstünde durduğunu vurguladı.

"ABD, Peşmerge'nin birleşmesini destekliyor"

Buradaki açıklamalarında ABD’li yetkililerin, Peşmerge güçleriyle ilgili reform sürecinin olumlu bir şekilde ilerlememesi durumunda, Peşmerge’ye yönelik desteği keseceklerini açıkça dile getirdiklerini bildiren bakan Şoreş, 9’uncu kabine döneminde hükümetin, Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform ve Peşmerge güçlerinin birleştirilmesi hususunda iyi adımlar attığını belirterek, ABD’lilerin bu adımlardan memnuniyet duyduklarını ve bu adımların daha da büyümesini beklediklerini kaydetti.

Peşmerge Bakanı Şoreş, ABD’lilerin, IŞİD’in güvenlik boşluğu olan bölgelerdeki saldırılarının önlenmesi için ortak Peşmerge tugaylarının en kısa sürede kurulmasından yana olduğunu kaydederek, Irak’ta bir projenin hayata geçirilmesine kadar onlarca sorunla karşılaşıldığını vurguladı.

Ayrıca açıklamasında ABD ve diğer ülke yetkileriyle yaptıkları görüşmelerde, Kürdistan Bölgesi’nin iç sorunlarının çözülmesi ve reformlara devam edilmesinin istendiğini bildiren İsmail, bunların uygulanması durumunda ABD ve Koalisyon ülkelerinin desteğe devam edeceğini aktardığını belirtti.