image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Eşbaşkanı Bafıl Talabani, zehirlenme olayı ve partiden ihraç edilen Lahur Şeyh Cengi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Bölgesi’ndeki gazetecilere röportaj veren Bafil Talabani, zehirlendiğine dair elinde belge olduğunu söyledi.

Bafil Talabani, “Zehirlendiğim belgeli, itiraf görüntüleri ve başka belgeler de var” diye konuştu.

“Doktorlar, sana verilen zehir insanı kısa sürede öldüren türden, nasıl hayatta kalabildin, nasıl tahammül ettin diye sordu” ifadesini kullanan Bafil Talabani, zehirlenme olayına dair belgeleri yayınlamak için mahkeme sürecini beklediğini söyledi.

Lahur Şeyh Çengi’nin Kürdistan’ı terk etmesiyle ilgili bir öneride bulunmadım!

Bafil Talabani, KYB Politbürosu’nun Lahur Şeyh Çengi hakkında Kürdistan Bölgesini terk etmesi önerisine ilişkin de açıklama yaptı.

Talabani böyle bir öneride bulunmadığını belirterek, “Kendisine de (Lahur Şeyh Cengi) söyledim; Kürdistan’dan çıkma, sessiz yerine otur ve seçim kampanyasına da karışma diye” açıklamasında bulundu.

Lahur Şeyh Cengi’nin seçim kampanyasına katılmayacağını ve 8 Temmuz’da yaşananın darbe olmayıp, darbeyi önlediğini söyleyen Talabani, 8 Temmuz’un ardından Süleymaniye’nin güvenlik durumunun olumlu açıdan değiştiğini bildirdi.

Kürtler Bağdat’ta tek ses olmalı!

Bafil Talabani röportajında Kürtlerin Bağdat’ta tek ses olmaları gerektiğine dikkat çekerek, Kürtlerin Bağdat’ta birlik olmalarıyla haklarını elde edebileceklerini belirtti.