image

PeyamaKurd - Kerkük’te güvenliğin ve huzurun sağlanması noktasında Irak ve Koalisyon güçlerinin yetersiz kaldığı, Kerkük’e Peşmergelerin bir an önce gelmesi gerektiği bölge yetkilileri tarafından belirtildi.

Kerkük’ün güvenlik sorununun Iraklı güçler tarafından çözülemeyeceğini ve Peşmergenin kente dönmesi gerektiğini dile getiren Kerkük Asayiş Müdürü İdris Refet, Kerkük’ün Iraklı milislerin askeri üssü haline geldiğini belirterek, “16 Ekim’den sonra kente gelen milisler Irak’ın güney ve orta bölgelerinden geldiler. Onlardan önce Kerkük’ü tanımıyorlar. Kerkük’te kardeşlik ve birlikte yaşam kültürü hakimdi” ifadesini kullandı.

Müdür Refet, 16 Ekim 2017’den sonra kentte Araplaştırma politikalarının yürürlüğe konduğunu kaydederek, Kerkük’ün IŞİD’in gizli saldırılarının hedefi haline getirilerek kentteki tüm farklı kesimlerin onurunun yok yere kırılmasına göz yumulmayacağını vurguladı.

Söz konusu bölge ile ilgili olarak Kerkük’ün milislerle doldurulmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Refet, “Milisler Kerkük’teki yaşama dair bir şey bilmiyorlar. Kerkük’ün kendine has özellikleri var. Kerküklüler onları işgalci olarak görüyor. Uluslararası Koalisyon yetkililerinin de açıklamaları Peşmergenin Kerkük’e dönmesi yönünde. Peşmerge dönmeden Kerkük’ün durumunun düzelmeyeceği görülüyor” ifadelerine yer verdi.