image

 PeyamaKurd- Suriye medyasında yer alan haberlerde, TSK ve ÖSO’nun Afrin Kentine yönelik düzenlediği önemli bir son dakika iddiası ortaya attı. Haberde, Suriye ordusundan öncü bir ekibin Afrin’e girdiği, ordunun ise YPG verilecek olası bir destek için bölgeye giriş hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Lübnan merkezli Al Mayadeen televizyonunda yer alan haberde, rejim güçlerine bağlı öncü bir ekibin gözlemlerde bulunmak için Afrin’e girdiği iddia edildi. Kanalın, bölgede bulunan yetkililere ve kendi muhabirlerine dayandırdığı haberinde Suriye ordusunun gerekli hazırlıklar tamamlandığında Afrin’e YPG’ye destek vermek için asker yığmaya başlayacağı iddiası da yer aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Suriye basınında yer alan haberlerde de rejim yetkililerinin YPG ile Afrin’de olası bir askeri işbirliği için temas halinde olduğu fakat herhangi bir anlaşmaya varılamadığı haberleri yer almıştı.

"Bu savaş anlamına da geliyor"

Suriye ordusunun Afrin’e yerleşme olasılığı, Suriye ile yapılan bir savaşa dönebileceği anlamına da geliyor. Al Mayadeen’in haberine göre, Suriye Ordusu  Afrin’i korumak için girdiği takdirde ön cephelere yerleşecek ve sıcak çatışmalarda rol alacabilecek

Bu iddia Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’dan geldi. Mikdad, düzenlediği basın toplantısında; “Suriye hava savunma sistemleri, Suriye’ye saldıracak her uçağı vurmak üzere aktif hale getirildi. Bu ister İsrail uçağı olsun, ister Amerikan uçağı olsun, isterse Türkiye ya da Suriye’ye zarar verecek başka bir ülkenin uçağı olsun fark etmez” ifadelerini kullandı ve “Araplar ve Kürtler birlik olup Türkiye ile savaşmalı” ifadelerini kullandı.