image

PeyamaKurd - Ninova Ovası Aşiretleri Sözcüsü Muzahim El Hiwêt, Kerkük’ün atanmış valisi Rakan Ciduri’nin daha önce terör örgütü IŞİD üyesi olduğunu belirterek, örgütteki ismini de açıkladı.

Ninova Ovası Aşiretleri Sözcüsü Muzahim El Hiwet BasNews’e açıklamalarda bulunarak, Rakan Ciburi’nin kararıyla Kerkük’te 1600 parça arazinin Haşdi Şabi ve diğer bölgelerden getirilen Araplara ayrılmasını, Kerkük ve diğer Kürdistani bölgeleri işgal harekatının devamı olduğunu ifade ederek, Rakan Ciburi’nin Kerkük’te Kürtler ile Araplar arasında bir çatışma ve kaos ortamı yaratmaya çalıştığını belirtti.

Kerkük’e atanmadan önce Rakan Ciburi’nin DAIŞ üyesi olduğunu söyleyen Arap Aşiretleri sözcüsü Muzahim El Hiwêt, Ciburi’nin örgütte ‘Ebu Xedîce’ ismiyle bilindiğini aktardı.

Kerkük ve diğer Kürdistani bölgeler 16 Ekim 2017’de ihanet sonucu Haşdi Şabi ve Irak Ordusu tarafından işgal edildi ve dönemin başbakanı Haydar Ebadi tarafından Rakan Ciburi Kerkük valisi olarak atandı. Kerkük’ün meşru valisi Necmeddin Kerim de görevinden azledilmişti.