image

PeyamaKurd - Kürdistan'da bulunan Alman güçlerinden Peşmerge'ye destek açıklaması geldi. Kürdistan Bölgesi’ndeki Alman güçlerinin Kıdemli Askeri Danışmanı Aleksander Sctomel, amaçlarının Peşmerge Güçleri’ni güçlendirmek olduğunu ifade etti.

Üst düzey ziyaret ile ilgili Peşmerge Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in, bugün Albay Mayer'in yerine geçen Kürdistan Bölgesi’ndeki Alman güçlerinin Kıdemli Askeri Danışmanı Aleksander Sctomel ile bir araya geldiği kaydedildi.

Serbest Lezgin, reform planının uygulanması ve güçlerin birleştirilmesi başta olmak üzere her alanda işbirliğine hazır olduklarını belirtirken, Aleksander Sctomel ise amaçlarının Peşmerge Güçleri’ni güçlendirmek için olduğunu dile getirdi.

Ayrıca görüşmeye dair bakanlığın açıklamasına göre Aleksander Sctomel, “Amacımız; Kürdistan topraklarını ve halkını teröristlere karşı korumasında Peşmerge Güçleri'ni daha güçlü kılmak için reform yapmasına yardımcı olmaktır" dedi.

Öte yandan bakanlığın yayımladığı açıklamada, Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin’in, Peşmerge'ye büyük hizmetler sunan Alman halkı ve hükümetinin rolüne teşekkür ettiği vurgulandı.