image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu’nun bugünkü oturumunda Afrin’e giden parlamento heyetinin hazırladığı rapor okundu.

Afrin’e giden parlamento heyeti üyelerinden Dr. Şerko Heme Emin raporu okudu.

Raporda, Afrin’in nüfusu 900 bindir. Afrin’de Suriye savaşından dolayı göç edenlerin kaldığı iki mülteci kampı da bulunuyor. Bu kamplarda binlerce kişi yaşamaktadır.

Afrin’de İlkokuldan lise düzeyine kadar 50 bin öğrenci ve 2 bin 500 öğretmen bulunuyor. Ancak bu öğrenciler yaşanan savaştan dolayı okullarına gidememektedir. Köylerde bulunan 31 okul, Türk devletinin saldırılarından dolayı yıkıldı. Bölgede tarihi M.Ö 1300 yılına dayanan ve UNESCO tarafından kaydedilen tarihi yerler, tıpkı DAİŞ’in saldırı şekli gibi Türk devletinin savaş uçaklarının bombardımanları ile yıkıldı. Ayrıca bu saldırılarda Dirawe Barajı da hedef alındı. Dirawe Barajı’nı yıkma çabaları, Afrin için büyük bir tehlike arz etmektedir.

Avrin Hastanesinde 120 hasta sedyesi bulunuyor. Buralarda her türlü sağlık operasyonu gerçekleştiriliyor. Hastanede 148 sağlık çalışanı bulunuyor. Bu çalışanlar 24 saat boyunca çalışmakta ve sürekli olarak acil müdahalelerde bulunmaktadır.

Hastaneye günde 700 ila 800 arasında hasta getiriliyor. Hastanenin bu durumuna karşı bir an evvel çözüm geliştirilmesi gerekmektedir.

Heyetin hastane ziyaretinde, hastanede en çok çocuk, kadın ve yaşı 70 ila 80 arasında olan yaşlılar bulunduğu görüldü. Bu hastalar, Afrin’in köylerine insanlık dışı saldırılarda bulunan kişilerin işkencelerine maruz kalmıştı.

Afrin pazarı olağan bir durumda ve halk buralarda işleri ile meşgul. Halkın kendine olan inancı ve iradesi, başarı elde edeceklerini göstermektedir. Türk devleti, şu ana kadar Bilbile’ye bağlı birkaç küçük köy dışında hiçbir sınır bölgesinde ilerleyemedi. Bu bölgelerde birkaç köy Türk devleti tarafında yıkıldı.

Cendires’in yarısı Türk devletinin saldırıları sonucunda yıkılmış durumda. Cami, okul, ekonomik alanları, hayvanların yetiştirildiği bölgeler ve tarihi alanlar yıkıldı.

Heyetin ziyaretinden öncesine kadar yaklaşık 166 sivil yurttaş şehit edildi, 400’ü de bu saldırılarda yaralandı.

Bu yurttaşlarımızın arasında çocuk, kadın ve yaşlılar da var. Şehit olan yurttaşlarımızın arasında ayrıca 3 öğretmen ve 73 öğrenci de bulunuyor.