image

PeyamaKurd- Fransız Haber Ajansı (AFP), Başkan Mesud Barzani’nin daha önceki dönemlere göre artık daha güçlü bir konumda olduğunu, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) de Kürdistan ve Irak genelinde yapılan seçimlerden birincilikle çıktığını yazdı.

AFP’de yer alan bir haberde, Başkan Mesud Barzani ve KDP’nin elinin güçlendiği ve Kürdistan’da rakipsiz bir güç olduğu ifade edildi.

12 Mayıs’ta yapılan Irak Parlamentosu seçimlerinden KDP’nin Bağdat merkezli siyaset yürüten partilerden daha güçlü bir netice alarak çıktığının ifade edildiği haberde, Irak parlamento seçimlerinin birincisi olarak duyurulan ittifakların birçok parti ve siyasi oluşumun bir araya gelmesiyle kurulduğu, KDP’nin parti olarak diğer Irak partilerinden daha çok oy aldığı belirtildi.

KDP’nin cumhurbaşkanı adayının Irak Parlamentosu’nda seçilmediğinin hatırlatıldığı haberde, bu açığının yeni kurulacak hükümette bakanlıkların alınmasıyla kapatılacağına de vurgu yapıldı. Kürdistan Parlamentosu seçimlerinde KDP’nin 111 sandalyeden 45’ini kazanmayı başardığına gönderme yapılan haberde, çıkan sonucun uzun bir zamana kadar KDP’nin Kürdistan’ın en büyük temsilcisi anlamına geldiği belirtildi.

Uzmanların görüşlerine de yer verilen söz konusu haberde, KDP’nin Irak hükümetinde Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığını istediği, Maliye Bakanlığının yerine Irak Başbakan Yardımcılığını da kabul edeceği ifade edildi.

Haberde, Irak ve Kürdistan seçimlerinden elde ettiği sonuçla Başkan Barzani ve KDP’nin bağımsızlık referandumunun ardından Kürdistan’a karşı düşmanca politika yürüten kesimlerle hesaplaşabileceğine de vurgu yapıldı.