image

PeyamaKurd - ABD BaşkanI Donald Trump'ın 'veto edeceğini' söylediği, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı ABD Senatosu tarafından onaylandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya şirketlerine yasal güvence sağlayan bir düzenlemeyi içerdiği için veto edeceğini söylediği tasarıyı, Temsilciler Meclisi 11'e karşı 79 oyla kabul etti.

NDAA tasarısı, Temsilciler Meclisinden üçte ikiden büyük oy çokluğuyla geçerken Senatodan da aynı çoğunlukla geçtiği için Trump'ın vetosu geçersiz kılınabilecek.

Tasarıda Türkiye'ye yönelik yaptırımlar ele alındı

Senato tarafından onaylanan Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de bulunuyor.

Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği tasarı, NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması istendi.

CAATSA yaptırımlarını içeren tasarıda, başkanın belirttiği 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların "ithal edilen malları" kapsamaması çağrısı yapıldı.

Yaptırıma dahil olan ithal mallar da "doğal ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı" şeklinde kaydedildi.

Tasarıda Rusya'ya yönelik yaptırım maddeleri...

Ayrıca ABD ordusunun Rus ordusu ile ilişkilerine yönelik kısıtlamalarının artırılmasını ön gören tasarıda, Rusya’nın Kırım’daki egemenliğini tanıyacak fiil ve faaliyetlerin yasaklanmasına ilişkin maddeler de ele alındı.

Tasarıda ayrıca, Rusya’ya yönelik faaliyetler kapsamında, Ukrayna’ya 75 milyonu silah olmak üzere 250 milyon dolarlık savunma yardımı yapılması şartı getirildi.