image

PeyamaKurd - Peşmerge ve Irak ordusunun IŞİD’e karşı mücadele için hazır ve güçlü olduğunu dile getiren ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, “ABD işgaline karşı savaş çağrısı yapan silahlı gruplara göre aslında işgal yok. Onlar dış ajandaları taşıyorlar. Iraklılar onları mezhepçi olarak görüyor” ifadesini kullandı.

Elaph’a konuşan ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, bölge ve gelişmelere dair şu açıklamalarda bulundu:

“Silahlı gruplar egemenliği ve yasaları olan bir ülkede eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Irak’ta mezhepçilik ve cinsiyetçilik yaygınlaşamaz. O gruplara göre aktivistleri öldürmek Irak’ı güçlendiriyor.

Irak hükümeti halka suikast gerçekleştiren kişileri yargılayabilir. Bu kişilerin cezalandırılması konusu ABD-Irak Stratejik Diyalog görüşmelerinde masadaydı.

ABD gerekli zamanda Irak hükümetiyle koordinasyon halinde kendisini savunacak ve o milislerin hareketliliğini durduracaktır. Irak büyük bir ülke, komşularıyla stratejik bir sınıra sahip…

ABD-Irak stratejik görüşmelerinde özgürleştirilmiş bölgeler ve sığınmacıların bölgeleri için 155 milyon dolar ayrıldı. 2008 yılındaki stratejik anlaşmaya dönmek lazım, o anlaşmayla Bağdat ve Washington birlikte güçlenir.”

Tueller açıklamasında ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesine de değinerek, “Iraklı askerlerin eğitimi için askeri ve güvenlik uzmanlarının önüne dosya koyduk ve yeni plan yapmalarını istedik. Şüphesiz Irak ordusu ve Peşmerge güçleri IŞİD’e karşı mücadele için şuan hazır ve güçlüler” sözlerine yer verdi.