image

PeyamaKurd - ABD'li siyasetçi ve diplomat Peter Galbraith, Kürdistan devletinin kurulmasının bölgeye güvenlik ve istikrar getireceğini, Kürdistan ile Irak'ın iki iyi komşu olmasının tüm Orta Doğu'nun için faydası olacağını söyledi.

ABD'nin Hırvatistan'daki ilk büyükelçisi, siyasetçi ve diplomat Peter Galbraith, 20 Kasım 2023 Pazartesi günü Dördüncü Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu (MEPS 2023) kapsamında K24’e açıklamalarda bulundu.

Referandumda Kürt halkının yüzde 92,3 oranında bağımsızlıktan yana oy kullandığına işaret eden ABD’li siyasetçi, “Bu durum, Kürdistan ve Filistin devleti için aynı şekilde geçerlidir. Bunların sorunu devletin kurulmasıyla çözülecektir. Eminim ki Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında da iki devletli bir çözüm var, bu iki devletin kurulmasıyla ilişkiler çok daha iyi ve normal hale gelecektir, bu da bölgedeki güvenlik ve istikrar açısından çok iyi olacaktır” dedi.

Adaletten söz edersek Kürt halkı bir ülkeyi hak ediyor”

Galbraith, “bazı kişilerin Hamas'ın 1200'den fazla İsrailliyi öldürmesi için bahaneler bulmaya çalıştığını, ancak İsrail'de bir müzik festivalinde insanları katletmenin hiçbir zaman mazereti olmadığını” belirterek, “Kürtler 60 yıla yakın bir süre rejimlerle karşı karşıya geldi ama ne insan katletti ne de terör eylemi gerçekleştirdi” diye ekledi.

Ayrıca, Kürdistan'ın diğer ülkeler gibi bir ülkeye sahip olma hakkı olduğunu belirterek, “Kürdistan Bölgesi, Filistin halkının sahip olduğu tüm haklara sahiptir. 22 Arap ülkesi var ve Filistin 23'üncü Arap ülkesi olacak. Ancak Kürtlerin henüz bir devleti yok. Adaletten söz edersek Kürt halkı bir ülkeyi hak ediyor” vurgusunda bulundu.