image

PeyamaKurd – ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul, Dışişleri Komitesi üyesi Michael Waltz ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika Alt Komitesi Başkanı Joe Wilson, Irak’ta Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yaklaşımlar ve Kürtlerin durumu ile ilgili bir mektup yazdı.

Söz konusu mektupta, "İran bağlantılı unsurların Kürtlere ve Kürdistan Bölgesi’ne dair kabul edilemez yaklaşımlarına son verilmesi için her türlü çabayı göstermesi" çağrısı yapıldı.

“Kürtlere ve Kürdistan Bölgesi’ne yapılanlara karşı çaba bekliyoruz”

“Sizleri, Irak'ta İran'a bağlı unsurlar tarafından Iraklı Kürtlere ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne yönelik kabul edilemez yaklaşıma son verilmesi için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz” sözlerine yer verilem mektupta, ABD'nin Irak’ta Kürdistan'ın özerkliğini tanıyan 2005 anayasası destekle konusunda oynadığı rolü hatırlatıldı.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin Irak’ta ABD'nin en güvendiği yönetimlerinden biri olduğuna vurgu yapılan mektupta, Kürtlerin bugün Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan'ın da bulunduğu taraflarca ekonomik, siyasi ve hukuki olarak baskı altına alındığı, İran ve İran destekli unsurlar tarafından askeri tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nun memur maaşlarının ödenmesine yardımcı olmak için Kürdistan Bölgesi’ne 2,1 trilyon Irak dinarı “borç” vermeyi kabul ettiği bilgisine yer verilen mektup şöyle sürdü:

“Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerimiz temel taşı olmaya devam ediyor”

“Ancak çok daha önemlisi, Irak-Türkiye boru hattının kapatılması Kürdistan Bölgesi’nin gelirinin büyük bir kısmını kesmiştir. Bu durum petrol fiyatlarının yükseldiği ve İran'ın, ABD'nin yaptırımlarına rağmen cezasız görünerek petrol ihraç edebildiği bir döneme denk geliyor.”

Mektupta, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in 15 Ağustos tarihli açıklamasında Bağdat, Ankara ve Erbil arasında sorununun çözümü ile ilgilediklerini belirttiği ve “Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile olan ortaklığımız daha geniş ilişkilerimizin temel taşı olmaya devam ediyor" dediğine vurgu yapıldı.

“Başbakan Mesrur Barzani’nin mektubundaki sözlere vurgu”

Başbakan Mesrur Barzani’nin Biden’a ve Beyaz Saray’a yazdığı 3 Eylül tarihli mektubunda, “Size tarihimizin kritik bir dönemecinde üstesinden gelmekte zorlanacağımızdan korktuğum bir dönemeçte yazıyorum. Ekonomik olarak kan kaybediyor, siyasi olarak zayıflıyoruz” sözleri ile ABD Dışişeri Bakanı Blinken'ın Kürdistan petrolü için verdiği taahhütlerin başarıyla sonuçlanmadığı da yer aldı.

Bunun için Irak’ta “yeni bir stratejiye ihtiyaç olduğu” vurgu yapılan mektupta, “Biz bu konuyu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki toplantınızda Başbakan Sudani ile gündeme getirmenizi rica ediyoruz. Ayrıca Bakan Blinken'in atacağı yeni somut adımlar hakkında bizi bilgilendirilmenizi rica ediyoruz” sözlerine yer verildi.