image

PeyamaKurd - ABD'nin Irak'tan çıkmayacağını dile getiren Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı Cafer Şex Mustefa yaptığı açıklamada, Irak'ın içinde bulunduğu durumun çok tehlikeli ve endişe verici olduğunu, daha yapıcı adımlar atılacağını umduğunu belirtti. 

Başkan Yardımcısı Mustefa, Kürt halkı ve siyasi partileri arasında ortak tavır gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu konuda da daha olumlu ve yapıcı adımların atılacağını ümit ettiğine değindi. 

Terör örgütü IŞİD tehlikesine değinen Mustefa, uluslararası koalisyonun Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi Mühendis'in öldürülmesinden sonra bütün çalışmalarını durdurduğunu, bu durumun da IŞİD'e yeniden daha fazla hareket etme ve eylemler düzenleme fırsatı sunacağını, Peşmerge güçlerinin özellikle Kürdistani bölgelerde daha fazla duyarlı davranması gerektiğini kaydetti. 

Öte yandan açıklamasında ABD'nin güçlerini Irak'tan çekme konusuna da değinen Şex Cafer, ABD'nin güçlerini çekmeyeceğini, bu yönlü söylenenlerin söylentinin ötesine geçmediğini, ayrıca ABD ve uluslararası koalisyonla görüşmelerinin devam ettiğini, fakat bu güçlerin dönemsel olarak Kürdistan Bölgesi'ndeki faaliyetlerini de durdurduğunu vurguladı.