image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nde Erbil Uluslararası Havalimanı’ndaki ABD hava üssünün komutanı Scott Desormeaux, Erbil’de Uluslararası Havalimanı’nda semalarında uçan her insansız hava aracının (İHA) saldırı İHA’sı veya doğal İHA olduğuna bakılmaksızın düşürüleceğini ifade etti.

Bölgede yaşanan son saldırılara yönelik açıklamada bulunan ABD hava üssünün komutanı Scott Desormeaux, Erbil Uluslararası Havalimanı’na savunma sistemi yerleştirileceğini vurguladı.

ABD'li askeri yetkili K24'e yaptığı açıklamada, Erbil’de Uluslararası Havalimanı’nda semalarında uçan her insansız hava aracının (İHA) saldırı İHA’sı veya doğal İHA olduğuna bakılmaksızın düşürüleceğini kaydetti.

"Sistemleri yerleştirdikten sonra görev bitecek"

Scott Desormeaux, 11 Eylül gecesi Erbil Uluslararası Havalimanı semalarında görülen İHA’lardan birinin havalimanı sahası dışında, diğerinin ise havalimanı içerisinde düşürüldüğünü bildirerek, can ve mal kaybının yaşanmadığını dile getirdi.

ABD'li komutan DesormeauxErbil Uluslararası Havalimanı’nda ABD özel güçlerinin bulunduğunu ve havalimanını drone saldırılarından korumakla görevli olduklarını kaydederek, söz konusu güçlerinin Erbil Uluslararası Havalimanı’na savunma sistemini yerleştirmelerinin ardından görevlerinin biteceğini ve çekileceklerini belirtti.

"Bu sistemle İHA'ları düşüreceğiz"

Ayrıca açıklamasında, sivil uçuşların olduğu bir havalimanına savunma sisteminin kurulmasının zor olduğunu dile getirerek, İHA saldırılarının bu şekilde önleneceğini belirtti.

ABD'li komutan Desormeaux açıklamasında, drone saldırılarının olması durumunda havalimanıyla iletişimde olarak, sivil uçakları uzaklaştıracaklarını ve İHA’ları düşüreceklerine dikkat çekti.