image

PeyamaKurd - Küdistan Bölgesi'nin Süleymaniye kentinde yaşanan gelişmelerle ilgili ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği'nden açıklama geldi. Açıklamada, Süleymaniye’de düzenlenen gösterilerde protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullanılması ve bazı gazetecilerle milletvekillerinin gözaltına alındığına dair haberlerin endişe verici olduğu vurgulandı.

Süleymaniye'deki olaylara dikkat çekilen ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği açıklamasında, kentte 6 Ağustos'ta yaşananlara dair raporların endişe verici olduğu ifade edildi.

Bölge ile ilgili çağrı yapılan büyükelçilik açıklamasında, Kürdistan Bölgesi hükümetinden “anayasayla garanti altına alınan insan haklarına ve küresel özgürlüklere sahip çıkarak, toplanma ve barışçıl gösteri özgürlüğü ile ifade özgürlüğü kapsamında yaklaşması, gazetecilere müdahale etmeden işlerini özgürce yapma hakkı tanıması”na dikkat çekildi.

Ayrıca ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Irak Kürdistan Bölgesi yetkililerini bu prosedürleri gözden geçirmeye ve demokratik süreçte özgür basın, barışçıl toplantı ve hukukun üstünlüğü konusunda oynadığı hayati rollerini tekrar teyit etmeye çağırıyoruz."