image

PeyamaKurd - Kürdistan’da Koalisyon’un öncülüğünde yürütülen Peşmerge Zerevani Güçlerine bağlı 2 bin kişilik bir askeri birliğin eğitimi tamamlandı. 

Peşmerge’ye yönelik yapılan eğitimlere ilişkin açıklamada bulunan IŞİD karşısı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Peşmerge’yi modern savaş taktiklerine göre eğittiklerini belirterek, “Ayrıca olası bir kimyasal ve biyolojik saldırıya karşı savunmayı da öğretiyoruz” ifadesini kullandı. 

Peşmerge’ye modern savaş eğitimleri veriliyor” 

Albay Myles B.Caggins, Peşmerge’yi modern savaş taktiklerine göre eğittiklerini belirterek şunları dile getirdi, “Burada karar kuvvetleri eğitimi veriyoruz. Eğitim daha çok savunma taktikleri üzerine. Ayrıca olası bir kimyasal ve biyolojik saldırıya karşı savunmayı da öğretiyoruz. Bu eğitim programı koalisyon tarafından farklı ülkelerde de uygulanıyor” diye konuştu. 

Koalisyonun yürüttüğü eğitim devresine kadın Peşmergelerin yanı sıra değişik bölgelerde görev yapan Ezidi Kürt peşmergeler de katıldı.   

Peşmerge Ferhan Qirtas, Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, “IŞİD’e karşı savaşta zafer kazandık. Fakat bu eğitimle şunu da anladık. Eğer bugün öğrendiğimiz taktiklerle savaşmış olsaydık belki çok daha az kayıp vermiş olurduk” sözlerine yer verdi.