image

PeyamaKurd- Kürt bilim insanı Koçer Bîrkar , İngiliz Prospect Dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En İyi Düşünürleri oylamasında 50 isim arasından galip  gelerek  ‘Yılın Düşünürü’  seçildi.

Prospect örgütü resmi bir açıklamada, “Son sayımızda sunduğumuz 50 isim arasından dünyanın en iyi düşünürünü seçmek için on binlerce kişi oy kullandı” denildi.

İngiliz Prospect Dergisi, yılın 50 düşünürünü seçmek için internet sitesi üzerinden başlattığı ankette Matematiğin Nobeli sayılan Fields Matematik Ödülü alan Prof. Dr. Koçer Birkar (Caucher Birkar) birinci seçilerek ‘Yılın En Düşünürü’ ünvanına layık görüldü.

Prof.Dr Koçer Birkar’ın tanıtımında yer alan yazıda "Devletsiz olan bir halka  İranlı bir Kürt olan Koçer Bîrkar demir pençeyle halkının duyduğu ülke  İranlı Kürt.” ifadelerine yer veriliyor.

Koçer Bîrkar kimdir?

1978 yılında Doğu Kürdistan’ın Meriwan kentinde dünyaya gelen Koçer Bîrkar öğrenim hayatının bir kısmını doğduğu kent olan  Meriwan’da, diğer kısmını ise İran’ın Başkenti Tahran’da tamamlamıştır.

2000 yılında Tahran Üniversitesi’nden mezun olan Koçer Bîrkar, bu ülkede karşılaştığı baskı ve çektiği sıkıntılar nedeniyle İngiltere’ye siyasi iltica talebinde bulunmuştur. Aynı yıl İngiltere tarafından siyasi iltica talebi kabul edilen Koçer Bîrkar siyasi mülteci olarak İngiltere’ye yerleşmiştir.

Birleşik Devletlere yerleştikten sonra akademik hayatına devam etmek isteyen Koçer Bîrkar burada Nottingham Üniversitesi’ne başvurmuştur. 2004 yılı itibariyle Nottingham Üniversitesi’nde “Modern Cebirsel Geometride Konular” (Topics in modern algebraic geometry) tezi ile doktorasını tamamlamıştır. İlerleyen zamanda Cambridge Üniversitesi’ne başvurmuş ve olumlu cevap almıştır. Bahse konu üniversitede akademik çalışmalarına devam eden Koçer Bîrkar kısa sürede profesörlüğe kadar yükselmiştir.

Matematik alanında yaptığı çalışmalarla sadece İngiltere’de değil uluslararası mecrada da bilinirliğini artırmış ve küresel çapta saygınlık kazanmıştır. Matematik bilimine önemli katkılar yapan Koçer Birkar’ın hususiyetle ilgilendiği alan ise geometridir. Caucher Birkar’ın özellikle geometri dalında yazdığı makaleler uluslararası mecrada önemli bilim yayınlarında yer bulmuş ve yayımlanmıştır.

Çalışmaları ile küresel çapta dikkat çeken Koçer Birkar, çalışmalarının karşılığını da çeşitli ödüllerle almaya başladı. Başarılı bilim adamı Prof. Dr. Koçer Birkar, bu yıl Brezilya’nın en büyük kentlerinden olan Rio de Janeiro’da düzenlenen ve “Matematiğin nobeli” olarak bilinen Fields Ödülleri töreninde Fields Madalyası’na layık görülmüştür. Dünya çapında Matematik dalında verilen en büyük ödül olan Fields Ödülleri’nin 4 yılda bir düzenlenmesi ve yalnızca 4 kişiye verilmesi, Prof. Dr. Koçer Birkar’ın başarısının ne denli büyük olduğunun da bir göstergesi konumundadır.

Akademik çevrelerde saygın bir ismi bulunan Koçer Birkar’ın aldığı ilk ödül bu da değil. Uzun yıllardır çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Birkar; daha önce Leverhulme Ödülüne’de layık görülmüştü. Başarılı Kürt bilim adamının ismi, bu Leverhulme Ödülü’nü kazanmasının akabinde daha geniş çevreler tarafından duyulmuş ve bilim çevrelerinin dikkati Prof Dr. Koçer Birkar’a yönelmişti.