image

PeyamaKurd - Paris Kürt Enstitüsü, Cine-Bêj, Fransa Kültür Bakanlığı, Wallonie-Bruxelles Merkezi ve Paris Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek festivalde kısa ve uzun metraj filmler ile belgesel ve animasyon filmler yer alacak.

Festival ekibi, 2000 yılından beri çeşitli ülke ve şehirlerde Kürt filmlerini sinemaseverlerle buluşturuyor.

Festival, önceki yıllarda Kürdistan’ın; Erbil, Duhok, Sine, Kobani, Batman ve Diyarbakır kentleri ile Almanya’nın başkenti Berlin, İngiltere’nin başkenti Londra, İsveç’in başkenti Stockholm, Danimarka’nın başkenti Kopenhag, ABD’nin New York, Almanya’nın Hamburg ve Türkiye’nin İstanbul kentlerinde de düzenlenmişti.

Festival bu yıl ilk kez Paris’te düzenleniyor.

Festival katılımcılarından yapımcı - yönetmen Mehmet Aktaş, 4 filminin festivalde gösterileceğini dile getirerek, Paris’i Avrupa sinemasının başkenti olarak tanımladı ve şunları söyledi:

“Paris, Avrupa sinemasının başkentidir. Böyle bir kentte Kürt filmlerinin seyirciyle buluşması sevindiricidir. Uzun yıllardır diasporada benzer etkinlikler yapılıyordu; fakat Paris’te olmaması bir eksiklikti.”

Avrupa’da Kürt filmlerinin seyircisinin daha çok Avrupalılar olduğunu ve bunun da Kürt sinemasının tanıtımı için büyük bir önem taşıdığını söyledi.

Aktaş, “Kürtler diasporada bir kimlik savaşı veriyor. Burada doğup büyüyen kuşaklar aile kültürü ile yaşadıkları ülkenin kültürü arasında bocalıyor. Çoğu zaman her iki tarafla da herhangi bir ilişki kuramıyor. Dolayısıyla bu, çoğunlukla asimile olmayla sonuçlanıyor. Bunun için kültürel çalışmalar her şeyden önce yeni kuşaklar açısından çok önemlidir

Bu festivalde yazar veya yapımcısı olduğum dört film gösteriliyor. Festival, Hüseyin Tabak’ın yönettiği ‘Çirkin Kral’ın Efsanesi’ belgeseliyle açılacak. Yılmaz (Güney) ağabey bu şehirde sürgün yaşadı ve aramızda ayrıldı. Son filmini de Paris’te çekecekti. Umarım bu gösterim, Yılmaz ağabey için de bir saygı duruşu olur.”

Kalbin Heykeli (Peykeri Dıl)

Kürt yönetmen Şıwan Etuf’un yönetmenliğini üstlendiği “Kalbin Heykeli” ” (Peykeri Dıl), filminin çekimi Nisan ayının ortasında tamamlanmıştı.

55 binden fazla izlenen Romantik-komedi içerikli film, 5 yıldan sonra çekilen ve tamamı Kürt oyunculardan oluşan film olma özelliğine sahip.

Filmin yapımcısı Bahoz Nasreddin, “Kürdistan’da şimdiye kadar ‘Şirin’ adlı film 48 bin kişi tarafından izlenmişti. Kalbin Heykeli ise 55 binden fazla kişi izledi. Şimdiye kadar hiçbir Kürt filmi Kalbin Heykeli kadar izlenmedi” dedi.

Kam Prodüksiyon ve Metronom Şirketi tarafından yapılan filmin, medya sponsorluğunu Rûdaw Medya Grubu üstlendi.

108 dakikalık filmde, sanatçı Ziyad Esed’in müziklerine yer verildi.

Süleymaniye ve Erbil’de gösterime giren film yurtdışında da sinemaseverlerle buluşacak.