image

PeyamaKurd - Kanada'daki kazılar sonucunda bir altın madeninden yaklaşık 30 yıllık olduğu düşünülen bir yavru mamut ortaya çıktı. Ülkenin Yukon eyaletinde çalışan madenciler, vücudunun neredeyse tamamı bozulmamış halde 30 bin yıllık yünlü bebek mamut tespit etti.

Eyalete bağlı Tr'ondek Hwech'in First Nation Yerli bölgesindeki altın arama alanlarında çalışan madenciler, Kuzey Amerika'da bugüne kadar bulunan "en eksiksiz" yünlü mamut fosilini keşfetti.

"Yünlü bir mamut keşfedildi"

Tespit edilen maut ile ilgili açıklamada bulunan Yukon Turizm ve Kültür Bakanı Ranj Pillai şu ifadelere yer verdi:

"Yukon, her zaman Buzul Çağı ve Beringya araştırmaları için uluslararası üne sahip bir yer olmuştur. Yünlü mamutun bu önemli keşfinden heyecan duyuyoruz."

Yukon Hükümeti ve Tr'ondek Hwech'in First Nation Yerli topluluğundan yapılan ortak açıklamada, Tr'ondek Hwech'in geleneksel Yerli bölgesinde bulunan yünlü mamut yavrusuna Yerli Han dilinde "büyük bebek hayvan" anlamına gelen "Nun cho ga" adı verildiği bilgisi paylaşıldı.

"Bu rüya bugün gerçek oldu"

Keşif sonrası bölgeye giderek mamutu inceleyen Calgary Üniversitesi ile Yukon Jeolojik Araştırmalar Enstitüsünden paleontolog ve jeologlar, mamutun 30 bin yıldan fazla bir süre önce Buzul Çağı'nda donduğuna inanıyorlar.

Konuya dair bir açıklama yapan Calgary Üniversitesi paleontologlarından Grant Zazula şu sözleri kullandı:

"Gerçek bir yünlü mamutla yüz yüze gelmek hayatımın en uzun hayallerinden biriydi. Bu rüya bugün gerçek oldu. Nun cho ga çok güzel ve dünyada şimdiye kadar keşfedilmiş en eksiksiz buz devri hayvanlarından biri."

42 bin yaşında bir bebek!

Uzmanlar, tüylü mamutun dişi gibi göründüğünü ve 2007 yılında Sibirya'da keşfedilen "Lyuba" adlı 42 bin yaşındaki bebek yünlü mamutla aynı boyda olduğunu açıkladı.

Avrasya ile Kuzey Amerika'da dağılmış ve soyu tükenmiş olan mamutlar, filgiller familyasındandır.