image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz aylarda resmi olarak tanıtılan Call of Duty: Modern Warfare, Captain Price gibi çok sevilen karakterlerin de geri gelmesine sahne olacak. Ayrıca oyunda terör örgütü IŞİD’e karşı büyük bir savaş veren YPG/YPJ savaşçıları da yer alacak.  Call of Duty Modern Warfare, 25 Ekim 2019'da oyunseverler ile buluşacak. 

Call of Duty isimli bilgisayar oyununun yeni çıkacak versiyonunun ana kahramanları YPG/YPJ’li kadınlar. Oyun, YPJ’li Farrah adında bir kadın gerillanın verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Hikayenin yazarı Taylor Kurosaki, senaryu oluştururken YPG ve YPJ’den ilham aldığını belirtti.

Orta Doğu, IŞİD terör örgütünün 2014 yılında hortlaması ile beraber en karanlık dönemlerinden birini yaşadı. Fakat Kürt güçleri, tüm dünyanın şahitliğinde büyük bir kahramanlık örneği göstererek örgütün neredeyse kökünü kazıdı.

Oyunun yayınlanan fragmanında yer alan bölgeler, Kürt güçlerinin Rojava’daki kontrolünde olan yerlere benzerliği ile dikkat çekti. Oyunun yapımcısı Taylor Kurasaki, Los Angeles Times'a yaptığı açıklamada oyunun Rojava’da faaliyet yürüten ABD destekli YPG'den ilham alındığını açıkladı.

Kurasaki, "Savaşın bu görünmeyen yüzü gerçek ve bunu yok saymak berbat bir ihmalde bulunmak gibi hissettirirdi. Bunları yok saymak, bu savaşların isimsiz kahramanlarına karşı adaletsizlik olurdu" dedi.