image

PeyamaKurd - Türkiye’de temel mal, gıda ve enerji gruplarının eylül enflasyonunda belirleyici rol oynadığını belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kur geçişkenliğinin görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışlara neden olduğunu kaydetti.

TCMB, Eylül ayında tüketici fiyatlarının yüzde 6,30 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 6,62 puan yükselerek yüzde 24,52 olduğunu hatırlatarak, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayıldığını, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicisinin temel mal, gıda ve enerji grupları olduğunu açıkladı.

TCMB, yakın dönemdeki döviz kuru gelişmelerinin yansımalarının birçok kalem üzerinde belirgin ölçüde hissedildiğini belirterek şunları kaydetti, “özellikle temel mallarda yıllık enflasyon dayanıklı tüketim malları öncülüğünde kayda değer bir artış sergilemiştir. Bu dönemde başta hizmetler olmak üzere döviz kuru geçişkenliği görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışları kaydedilmesi dikkat çekmiştir. Üretici fiyat gelişmeleri bilhassa enerji ve ara malları kanalıyla maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret etmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi sert bir yükseliş göstermiştir.”