image

PeyamaKurd- ABD tarafından İran’a yönelik ambargolarını arttırmasından bu yana petrol ihracatı çarpıcı bir şekilde azalan İran’da enflasyon %40’ı geçti.

ABD’nin azami baskı kampanyası ve İran bankalarına yönelik yaptırım kararları, Tahran yönetimini telafisi imkansız ekonomik zararlara uğratıyor. İran İstatistik Merkezi'ne göre, İran'daki ortalama yıllık enflasyon oranı, son 23 yılın en yüksek oranı olan% 40,4'e ulaştı. Açıklanan bu yeni enflasyon oranı, nükleer anlaşması yapılmadan önce 2013’teki% 36,2 enflasyon oranından çok daha yüksek.

Yaptırımların etkisindeki İran’da on iki aylık ortalama enflasyonu Nisan 2018’de yüzde 8’den Temmuz 2019’da yüzde 40’a yükseldi. Açıklanan bu son veriler, yaşanabilecek olası diğer büyük ekonomik gelişmeler de İran ekonomisinin hiper enflasyon sürecine gireceği önögürülüyor.

Son zamanlarda İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Eshaq Jahangiri de yaygın yolsuzluk ve İran’ın korkunç ekonomik koşullarını kabul etti. Jahangiri bu konudaki görüşlerini 21 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, “Maalesef, son 40 yılda ülkenin ekonomik büyümesi yavaş ve dalgalanıyor ve özellikle son 10 yılda yatırım durumumuz iyi değildi. Tüm bu sorunlara ek olarak, ülkedeki yaygın yolsuzluk, insanların en çok acı çektiği şeydir” Dedi.