image

PeyamaKurd - İngiliz gazetesi The Guardian, Türkiye'de son günlerde kripto para piyasalarına yönelik artan ilgiyi yazdı. '

Türkiye'deki ekonomik karmaşa bitcoin çılgınlığını harekete geçirdi' başlıklı haberde, kripto paralara duyulan ilginin özellikle Naci Ağbal'ın Merkez Bankası başkanlığından alındığı hafta sonu zirve yaptığı belirtildi. Gazete, Çorum'da bitcoinle ödeme kabul eden bir Çay Evi'nin sahipleriyle de konuştu. 

Türk lirası geçtiğimiz ay Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı kovma yönündeki şok edici kararı sonrasında dramatik biçimde değer kaybetti" denilen haberde, Merkez Bankası'na iki yıldan kısa süre içinde dördüncü bir başkan atandığı ve TL'nin 2018'deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybettiği belirtildi.  

"Artan enflasyon ve işsizlik kripto paraya ilgiyi arttırdı" 

The Guardian Türkiye piyasasına ilişkin yaptığı haberde şu ifadeleri kullandı, "Enflasyon mart ayında yüzde 16.19'la, yüzde 5'lik hedefin epey üstüne çıkarak son altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve işsizlik de yüzde 12.2 ile yüksek seyretmeye devam ediyor. Son ekonomik karmaşa, yatırımcıların bitcoinin yükselişinden kazanma ve enflasyonda korunma umudu sonucunda, ülkede kripto para işlemlerinde artışa yol açtı." 

Haberde ayrıca, "Türkiye'de kripto paralara duyulan ülke birkaç yıldır düzenli olarak artıyor. Bu büyük ölçüde bu paraların enflasyondan etkilenmeyen sonsuz kaynaklar olarak görülmesinden kaynaklanıyor" denildi.