image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’nin İdlib bölgesinde kimyasal saldırı olduğu açıklamasını reddederek, bu tür açıklamaların, Beyaz Miğferler tarafından bile doğrulanmayan utanmaz bir yalan olduğunu açıkladı.

İdlib’e yönelik açıklamada Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın dünyaya, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde ‘kimyasal saldırı belirtilerine’ dair yeni yalanı dayatma çabası artık şaşkınlık yaratmıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 19 Mayıs günü Suriye’de ‘kimyasal saldırı’ olduğu açıklamasının İngiltere’deki İnsan Hakları Gözlemevi ve Beyaz Miğferler dolandırıcıları tarafından bile açık bir şekilde yalanlanması bu açıklamaya özel bir kinizm katıyor” ifadesini kullandı.

ABD iddialarına yanıt veren Konaşenkov, bu Batı yanlısı örgütlerin dahi, bu 'fake' (sahte) saldırının yeri, sonuçları ve yaralılar hakkında ellerinde hiçbir bilginin olmadığını belirtti.

Öte yandan ise ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye yönetiminin yeniden 'kimyasal silah kullandığının' belirtilerini gördüklerini açıklamış ve böyle bir durumda derhal uygun yanıt verileceği yönündeki uyarısını yinelemişti.