image

PeyamaKurd - Ülkede ihracatı yapılan tahıllarla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'nın Karadeniz ve Azak Denizi üzerindeki ana ihracat yollarını kapatmaya devam etmesi nedeniyle Ukrayna'nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu belirterek, “22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor” ifadesini kullandı.

Rusya'nın ülkenin Karadeniz ve Azak Denizi üzerinden ana ihracat yollarını kapatmaya devam etmesi nedeniyle Ukrayna'nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu ifade eden Zelenskiy, durumu küresel gıda güvenliği için potansiyel bir "felaket" olduğunu ifade etti.

Açıklamalarında "Bugün 22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor" uyarısında bulunan Zelenskiy, "Onları ihtiyaç duyulan uluslararası pazarlara tedarik edemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Kıtlığa siyasi bir kaos eşlik eder"

Ukrayna lideri açıklamasının devamında ise şu sözleri kullandı:

"“Kıtlık tek başına gelmez, ona her zaman durumu daha da kötüleştiren, insanların hayatlarını mahveden ve insanlar için güvensiz koşullar oluşturan siyasi bir kaos eşlik eder. Temmuz ayında, birçok ülke geçen yılki hasat stoklarını tükettiğinde, felaketin büyüklüğünü anlayacak."