image

PeyamaKurd - Rusya ile yaşanan gerilime değinen Zelenskiy, "Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş ihtimalinden bahsederken dikkatli olunmalı. İngiltere'de, Almanya'da, Fransa'da, Litvanya'da basın savaş olduğu izlenimi veriyor. Ama durum böyle değil. Bu paniğe ihtiyacımız yok" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, başkent Kiev’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Zelenskiy açıklamasında Rusya ile bir savaş olması halinde hiçbir ülkenin ordusunu Ukrayna’yı savunmak için göndermeyeceğini anlatarak şu ifadelere yer verdi:

“Bir savaş olursa hangi ülkenin ordusu bizi korumaya hazır? Bu olmayacak. Bu da NATO için çok korkutucu. NATO, eğer Ukrayna ittifaka katılırsa, onu savunmak zorunda kalacak. Bunlar NATO için çok ciddi zorluklar. Bazı Avrupa ülkeleri Ukrayna’yı NATO’ya almayarak risk almamaya güveniyorlar. Ama şimdi topyekun bir savaş başlarsa bu, bazı NATO ülkelerinin sınırlarında olacaktır.” 

Ukrayna lideri açıklamasında, Batılı ülkelerde Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ihtimaline yönelik panik havası oluşturulduğuna işaret ederek, “Ukrayna ve Rusya arasında bir savaştan bahsederken son derece dikkatli olunmalı. 2019'da başkan olduğumda Mariupol'a gittim ve o zaman da silah sesleri duyabiliyorduk" sözlerini kullandı.

"Savaş olursa da hibrit bir savaş olacak"

Mevcut durumun, geçen yıla kıyasla farklı olmadığını anlatan Zelenskiy, “İngiltere'de, Almanya'da, Fransa'da, Litvanya'da basın savaş olduğu izlenimi veriyor. Ama durum böyle değil. Bu paniğe ihtiyacımız yok. Asker sayısı arttı ama bunu 2021'in başında, Rusya’nın askeri tatbikatlarıyla ilgili söylemiştim. Durumun o zamanlardakinden daha gergin olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Ayrıca Zelenskiy bir savaş olup olmayacağını net bir şekilde söylemenin mümkün olmadığını belirterek, “Savaş olabilir. Tam ölçekli bir savaş olacaksa, o zaman sadece Ukrayna ile veya sadece devletimizin topraklarında bir savaş olmayacak. Enformasyon ve siber saldırıları da içeren hibrit bir savaş olacak" açıklamasında bulundu.