image

PeyamaKurd - Britanya’da düzenlenen ve dünyanın en büyük açık festivallerinden Glastonbury, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin yolladığı video mesajıyla açıldı.

Dün başlayıp pazar günü (26 Haziran) sona erecek festivalin açılış konserinde Britanyalı rock grubu Libertines kalabalığa coşku ve heyecan kattı. Konser başlamadan önce 24 Şubat’tan bu yana hala devam eden Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna lideri Zelenski’nin yolladığı video mesaj paylaşıldı.

Ukrayna lideri, siyasetçilere baskı yaparak ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalılara destek verilebileceğini vurgulayarak kalabalığa şu şekilde seslendi: ”Rusya’nın savaşının bizi durdurmasına izin vermeyeceğiz. Bu nedenle desteğinize ihtiyacımız var. Bu videoyu özgürlüğü tehlike altında olan herkesle paylaşmanızı istiyorum.” 

Zelenski, ”Ne kadar çok insan özgürlüğümüzü ve gerçeği savunma mücadelemizde bize katılırsa Rusya’nın savaşı o kadar çabuk sona erer” sözlerini de ekledi.

Libertines üyeleri de Zelenski’ye destek verip teşekkür etti, adını bir şarkı sözüne dahil ederek binlerce kişiyle beraber söyledi.