image

PeyamaKurd - ABD’nin İran aleyhine başladığı yeni ambargolar sonrası bir  mesaj yayınlayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, ‘’ABD’nin eski hükümetleri de işlerine, İran halkına saygısızlık ve yaygara ile başladılar fakat tecrübe kazandıkça politika ve tavırlarını değiştirdiler, Trump da bir müddet sonra İran karşısındaki politikasını değiştirmeye mecbur olacaktır’’ dedi.

Mohammad Zarif, ‘’Dünya ABD’nin karşısında durmuştur, birkaç küçük devlet haricinde tüm ülkeler ABD’ye uymayacaklarını belirtmişlerdir ve bundan dolayı dün biz, ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlarının sözlerinde ve tavırlarında yalnızlığını ve sinirini görebildik’’ dedi.

Zarif, ‘’ABD yönetimi kendi ülkesinin milli menfaatleri yerine, daha çok Suudi ve İsrail rejimlerinin cinayetlerini örtbas etmeye çalışmakta. Eminim Trump bir süre sonra bu politikaların İran halkının azmine etki etmeyeceğini görecektir ve politikalarını değiştirmeye mecbur kalacaklar’’ dedi.

Son olarak, hükümetin ambargolar karşısında tüm planlamaları yaptığını ifade eden Zarif, İran halkının da her zaman ülkelerine karşı olanların önünde direndiklerini ve planlarını suya düşürdüklerini ve bu sefer de böyle olacağından emin olduğunu söyledi.