image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı ve yaşanan gelişmelere değinen Çipras, AB'nin Ukrayna konusundaki dar görüşlü politikasının varlığını tehdit ettiği ve hem ekonomik hem de jeopolitik açıdan kaybetmesine yol açtığı' uyarısında bulundu.

Eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye ile gerilimde kendisini asıl endişelendirenin 'sert söylemlerden ziyade iki ülke arasında iletişim kanalının bulunmaması' olduğu vurgulandı.

"Kaybeden ABD veya Rusya değil, Avrupa"

Çipras, 86. Uluslararası Selanik Fuarı'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'ni (AB) Ukrayna'daki çatışmalar bağlamında Ukrayna hariç 'en büyük kaybeden' olarak değerlendirdi.

Yunanistan'da eski başbakanlardan anamuhalefetteki Radikal Sol İttifak'ın (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, Ukrayna krizinin asıl kaybedeninin 'ABD veya Rusya değil, Ukrayna ile birlikte Avrupa olacağına' ifade etti.

"Avrupa'da strateji, liderlik ve vizyon eksikliği var"

Çipras açıklamasında, Ukrayna'yı desteklediğini, ama Kiev'i desteklemenin 'hükümetin uluslararası jeopolitik yeniden düzenlemeleri görmezden gelmesi anlamına gelmediğini' belirterek, 'AB'nin bu çatışmaya nasıl yaklaşılacağı konusunda gerçek bir stratejisinin olmadığını ve Avrupa'nın üzerine yüksek maliyetli yeni Soğuk Savaş'ın çökmekte olduğunu' vurguladı.

Ayrıca Yunanistan eski Başbakanı Çipras, ABD ve Rusya'nın çatışmanın sonuçlarından çok fazla etkilenmediğini öne sürerek, "Ne ABD ne de Rusya mali olarak kaybediyor. Şu anda kargaşa içindeki Avrupa'da strateji, liderlik ve vizyon eksikliği var" mesajında bulundu.