image

PeyamaKurd - İlişkilerini güçlendirme konusunda görüşmek üzere Atina’da bir araya gelen Ürdün, Kıbrıs ve Yunanistan liderleri arasında gerçekleşen kritik toplantının ardından ortak bir açıklama yapıldı.

Ortak açıklamada, üç liderin, aralarındaki koordinasyon mekanizması kapsamında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dönemi sonrasında ortaklık ilişkilerini güçlendirmek amacıyla Atina'da bir araya geldiği belirtildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Kralı 2’nci Abdullah ve Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis'in katıldığı toplantıda ayrıca Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Libya'nın yanı sıra Kıbrıs ile Filistin meselelerinin ele alındığı belirtildi.

Miçotakis’ten Kıbrıs açıklaması: İçler acısı!

Yunanistan ve Kıbrıs liderleri, Türkiye'nin Maraş'ın bir bölümünün açılmasıyla ilgili açıklamasına sert tepkilerini dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Kıbrıs'taki gelişmeleri "içler acısı" olarak nitelendirdi.

Ürdün Kralı 2’nci Abdullah ise, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti liderlerine göre daha ihtiyatlı bir dil kullanarak, "Bizler Doğu Akdeniz'i (bölgeyi) paylaşan ülkeleriz. Hayati rol oynamaya ve daha geniş işbirliği aramaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.