image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Norveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde düzenlenen bir konferansta, Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman ile ‘kıta sahanlığı’ üzerinden tartışma yaşadı.

Dendias, 1995'ten beri Yunanistan'ın kara sularını Ege'de 12 mile genişletme hakkını kullanması halinde Türkiye'nin savaş tehdidinde bulunduğunu söyledi.

1976 yılında Ankara, Atina'nın söz konusu adımı atmasının 'casus belli' (savaş gerekçesi) sayılacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine açıklama yapan Türk Büyükelçi Çorban ise, "TBMM'nin bu 'casus belli' ilanının nedeni Yunanistan'ın tek taraflı olarak karasularını 12 mile çıkaracağını açıklamasıydı. Bunun yapılması Türk sularını ve Türkiye'nin uluslararası sulara ulaşma imkanını fiilen kilitleyecekti. Türkiye, kendi karasularına sıkıştırılacaktı. Dayatmaya çalıştığınız şey bu" ifadesini kullandı.

Ekathimerini'de yer alan habere göre Dendias, güç kullanma tehdidinin BM kararlarına aykırı olduğunu kaydederek, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar, Türkiye 21. yüzyıla gelmediği sürece çözülemeyecek" diye konuştu.

Dendias devamında, "Eğer Türkiye Kanuni Sultan Süleyman'ın Akdeniz'de armadalarla ilişki yürüttüğü dönemde kalmaya devam ederse ilerleyemeyiz" dedi.