image

PeyamaKurd - Yunanistan medyası Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin perde arkasında nelerin olup bittiğine dair açıklamalarda bulundu.

Yunan medyası, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye’ye yaptırımlar konusu görüşülürken Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’u diyalog pencerelerini açma konusunda ikna ettiğini aktardı.

Ankara- Brüksel hattında iplerin gerilmesine sebep olan AB Liderler Zirvesi’ni geride bırakırken Zirvede daha önce basına sızdırılan taslak metindekinin aksine ”Türkiye’ye yaptırım” çıkmadı. Bu kararın yankıları uluslararası kamuoyunda hissedilmeye devam ediliyor.

“Macron, Merkel’e ikna oldu”

Yunanistan gazetesi Kathimerini’nin İngilizce edisyonunda, AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar görüşüldüğü esnada perde arkasında yaşananları yayınlandı.

Kathimerini, Türkiye’ye yaptırımlar ele alınırken Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ikna ettiğini aktardı.

Macron’un Türkiye’ye yaptırım uygulamama konusunda Merkel’e ikna olduğunu vurgulayan gazete, “Yeni ABD yönetiminin 20 Ocak’ta görevi alacağını ve bu durumun da Ankara’nın daha ılımlı olmasına ön ayak olacağını” iddia etti.

“Yaptırım Türkiye’yi Moskova ve Pekin’e yakınlaştırır”

Zirvede ayrıca İspanya ve İtalya’nın da Türkiye’ye yaptırımın gereksiz olduğu konusunda hemfikir olduğu ve Türkiye’nin AB için önemli olduğu açıklamasını yaptığı belirtildi. Bu iki ülke AB-Türkiye geriliminde “diplomasiye bir şans daha verilmesi” gerektiği konusunda görüş verdi.

Merkel’in Almanya’nın olası bir yaptırımı karşısında Türkiye’nin Moskova ve Pekin’e doğru sürüklemeye sebep olabileceğine dair görüşüne Macron’un katıldığı belirtildi.