image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Nisan’da Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu söz konusu ziyaretle ilgili olarak, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, benim 2003 yılından bu yana Avrupa Konseyinden şahsi arkadaşım, 14 Nisan'da Türkiye'ye gelecek" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, istişari görüşmelerde Türkiye ve Yunanistan'ın Ege'de anlaşmazlık bulunan konuları ele aldığını ve birlikte çözüm için karar vermeye çalıştığını belirterek, Atina’daki toplantılarda bu konuların görüşüldüğünü, tek bir toplantıda çözüm beklentisinin gerçekçi bir yaklaşım olmayacağını, bu nedenle de rotasyon usulünce bir sonraki toplantıya Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını belirtti.

İki ülke arasındaki tüm meselelerin Ankara'da görüşüleceğini ifade eden Çavuşoğlu, daha sonra kendisinin de Yunanistan'ı ziyaret edeceğini belirtti.

Çavuşoğlu, temasların faydalı olacağına inandıklarını ve bu çerçevede Erdoğan-Miçotakis görüşmesini de ele alacaklarını dile getirdi.