image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin argümanlarını hedef alarak, "Saçmalık düzeyinde karşı argümanlarla uğraşmaya ihtiyacımız yok" ifadesini kullandı.

Nikos Dendias, gensoru önergesinin görüşüldüğü genel kurul oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye ilişkin mesajlar verdi.

Dendias, Türkiye'yi hedef alarak, "19. yüzyıl mantığı olan gambot diplomasisi, geri dönüşü olmayan bir şekilde geride kaldı. Sadece hükümetin değil, tüm siyasi dünyanın ve Yunan toplumunun algısı, Türk halkının barış istediği, istikrar istediği ve büyük çoğunluğunun Yunanistan ile iş birliği istediği yönündedir, çünkü bu bölgeye kalkınma ve refah getirecektir" ifadesini kullandı.

Kıbrıs'ın, Yunanistan'a "çok uzak olmadığını" belirten Dendias, "Her mektuba, her yasadışı ve asılsız açıklamaya,  her yasadışı ve asılsız anlaşmaya, bize karşı her retoriğe yanıt vermekten vazgeçmeyeceğiz. Bize yöneltilen yanlış suçlamaları, her zaman uluslararası hukuka dayalı argümanlarla, sakin ve ağırbaşlı bir şekilde çürütmeye devam edeceğiz" dedi.

Uğraşmaya ihtiyacımız yok

Dendias, Türkiye'nin argümanlarını "saçmalık" olarak iddia ederek, "Saçmalık düzeyinde karşı argümanlarla uğraşmaya ihtiyacımız yok" diye konuştu.

Ayrıca Dendias, "Biz dostlarımızın, müttefiklerimizin, anlaşmaları sorgulamayanların, Yunanistan'ın adaları üzerindeki egemenliğini teyit edenlerin, fanteziyi reddedenlerin ve apaçık ortada olanı söyleyenlerin yanındayız" ifadelerine yer verdi.