image

PeyamaKurd - Yunanistan hükümeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Batı Trakya ziyareti esnasında "Türk azınlıkları" hakkında kurduğu ifadelere tepki gösterdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşmesi öncesi Batı Trakya'da Türk azınlık temsilcileriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, Yunanistan’ın tepkisini çekecek bir paylaşımda bulundu.

Çavuşoğlu,  Batı Trakya'daki temasları çerçevesinde “Haklarını arama mücadelelerinde her daim ve kararlılıkla Türk Azınlığın yanında olduğumuzu vurguladık ve güçlü desteğimizin altını bir kez daha çizdik” ifadesini kullandı.

Bu paylaşıma anında karşılık veren Yunanistan Dışişleri Bakanlığı şu ifadelerle tepkisini dile getirdi:

“Türkiye'nin bu gerçeği sürekli çarpıtma girişimleri ve bu vatandaşların haklarının korunmayacağı iddiaları ve ayrımcılık iddiaları asılsızdır ve bunları kesinlikle reddediyoruz.”

Açıklamada ayrıca Yunanistan'ın, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı  ancak "uluslararası hukuka saygının bunun için bir ön koşul olduğu” belirtildi.

Dışileri Bakanı Çavuşoğlu, Atina'ya resmi ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, "Yunanistan'a pozitif gündem ile gidiyorum" demişti.