image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında yaşanan gerginlik sonrası Atina'nın 'görüş farklılıklarına rağmen olumlu bir gündem istediğini' açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın düzenlediği basın toplantısında yaşanan gerginliğe yönelik açıklama yayımladı.

Yayımlanan açıklamada, Yunanistan'ın, özellikle ekonomi sektörü başta olmak üzere bir dizi alanda iş birliğine olumlu yaklaştığı belirtilerek şu ifadelere yer verdi:

"Her zaman uluslararası hukuka ve Avrupa değerlerine bağlı olan Yunanistan'ın, belirli tezleri vardır ve bunlar bilinmektedir. Türkiye ile hem ikili hem de AB-Türkiye çerçevesinde anlaşmazlıklar vardı ve olmaya devam etmektedir."

Bakan Dendias'ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde iki ülke halkları arasındaki temasların artırılması yönünde fikir alışverişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis'in, bu temaslar sırasında ekonomi alanında iş birliği için 15 maddelik bir liste sunduğu ifade edildi.