image

PeyamaKurd - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD’nin başkenti Washington'da bir araya geldi.

Dendias ve Blinken, ikili görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Nikos Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinin verimli ve olumlu geçtiğine işaret ederek, ikili ilişkilerin daha da güçlendirileceğini aktardı.

Dendias, Miçotakis'in ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmanın Yunanistan için tarihi bir başarı olduğunu dile getirdi.

'Yunanistan, sadık bir müttefik'

Dendias, Başbakan Miçotakis'in ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmaya işaret ederek, "Başbakan Miçotakis'in Kongre'de yaptığı konuşmada şunu netleştirdi: Genel olarak, yalnızca ABD hükümeti veya ABD Başkanı değil, bir bütün olarak ABD, Yunanistan'ın sadık bir müttefik olduğunu artık biliyor" dedi.

'Yunan adaları üzerinde Türk provokasyonu yaşanıyor'

Dendias, Türkiye'ye atıfta bulunarak, "ABD, Türkiye'nin tuhaf bir ortak olduğu, kuralları çiğnemekte tereddüt etmeyen ve çoğu zaman güçlü bir revizyonizm ile hareket eden ülke olduğunu anladı" dedi.

Dendias, Türkiye ile ilişkilere değinerek, "NATO'nun birleşmesi gerektiği bir anda Yunanistan, Doğu Akdeniz'de ne ile karşı karşıyadır? Yunan toprakları ve Yunan adaları üzerindeki Türk provokasyonları ne anlama geliyor?" diye ekledi.