image

PeyamaKurd - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu hükümleri ışığında seçimlere girme yeterliliğine sahip 17 partiyi belirledi. 

Listede AKP’den ayrılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ile eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi yer almıyor. Genç Parti ise seçime katılabilecek partiler arasında yer aldı.

YSK, seçime katılma yeterliliğine sahip partileri her yıl Ocak ayı içinde saptayarak, bu kararını Resmi Gazete’den açıklıyor.

YSK’nın kararında 1 Ocak’tan “En az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları” belirlenen 17 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu ifade edildi. 

Gelecek ve DEVA ile diğer partiler, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’ndaki koşulları karşılamadıkları gerekçesiyle seçime girme yeterliliğine sahip partiler listesinde yer almadılar. Gelecek ve DEVA Partileri de bir seçim kararı alınması halinde olası oy verme gününden altı ay önce kriterleri yerine getirmeleri halinde YSK’nın listesine girerek, seçime katılabilecekler.