image

PeyamaKurd - HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, İmamoğlu'na destek çağrısına ilişkin açıklamada bulunan AKP İstanbul Adayı Binali Yıldırım, “CHP adayına oy veren İYİ Parti'li milliyetçi ülkücü kardeşlerimizin takdirine bırakıyorum” ifadesini kullandı. 

Binali Yıldırım, HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, bugün 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimine ilişkin söylediği "Bugün için, İmamoğlu'nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadeleriyle ilgili açıklamada bulundu. 

Bir gazetecinin “Demirtaş'ın tweetlerinde İmamoğlu'na destek çağrısı yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna, Yıldırım, 

“Ekrem İmamoğlu'nu desteklediğini açıkça ifade etti. HDP olarak destekliyoruz dedi. Ben bunu İYİ Parti'ye oy veren, CHP'ye oy veren hemşerilerimin takdirine bırakıyorum. CHP adayına oy veren İYİ Parti'li milliyetçi ülkücü kardeşlerimizin takdirine bırakıyorum. Masum insanların ölümünün müsebbibi olan bir kişinin çağrısı ve terörle münasebetini hiçbir zaman net olarak koparmamış diğer bir partinin desteklediği CHP adayının arkasında milliyetçi, ülkücü, İYİ Partili hemşerilerimizin yer almayacağına yürekten inanıyorum. 'İmamoğlu'na oy verin' diye çağrı yapılıyor. Ama ilave ediyor. 'HDP'siz hiçbir şey daha güzel olmaz' diyor. Verilen mesaj çok açıktı. Biz size oy vereceğiz ama siz de bizi unutmayın. Bizim hakkımızı ödemeyi ihmal etmeyin demek istiyor” cevabına yanıt verdi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden İstanbullulara seslenen Demirtaş, “Birilerine karşıtlık, düşmanlık yapmak için değil; toplumsal kutuplaşmayı daha da derinleştirmek için değil; kin, intikam, nefret için değil; kişisel çıkar kavgaları için değil; çocuklarımızın aydınlık yarınları için kullanın oyunuzu” sözlerini kullanmıştı.