image

PeyamaKurd - İranlı destekli milislerden oluşan Husilerin çatışma ve saldırıları sürerken Yemen'in başkenti Sana'nın güneydoğusundaki Beyda kentini özgürlüğüne kavuşturmaya yönelik planlanan operasyon sadecece birkaç gün içinde Husi milislerinin gücünü büyük ölçüde kırıldığı belirtildi.

Arap Koalisyonuna bağlı Yemen Ordu güçleri Beyda’nın merkezine ilerleyerek Husi milislerin Abyan (güneyde) kentine bitişik Mukayras İlçesine giden ikmal hattını kesti.

Bölgedeki sıcak çatışmalarla ilgili resmi kaynakların aktardığına göre Husi liderleri saflarındaki bu çöküşün ardından ailelerini Beyda’nın merkezinden tahliye etmeye, direniş ve ordu güçlerinin kuşatmaya yakın olduğu şehrin bankalarındaki paraları yağmalamaya başladığı kaydedildi.

Bu çerçevede bölgedeki çatışmalarda Numan, Masvarah, Natı, ez-Zahir ve Soma ilçeleri hükümet ve aşiret güçlerinin kontrolüne geçti. Söz konusu kuvvetlerin, Beyda kentini ve geri kalan bölgeleri ele geçirmek üzere Mukayras ve Zi Naim ilçelerine yönelik operasyonlarını sürdürdüğü vurgulandı.

Yemen ordusuna bağlı güçler, Husileri güneydeki cephede destekleyen ikmal hatlarını kestikten sonra söz konusu bölgelerde ilerlemeyi başardı.

Husilerden ABD'ye suçlama: "Çatışmayı arttıyor"

Öte yandan bölge ile ilgili askeri kaynaklar, direniş güçleri ve hükümet güçlerine bağlı Devler Tugayları’ndan ordu birliklerinin dün Mashar kavşağı ile Beyda-Mukayras hattının kontrolünü ele geçirdiğini, bunun da stratejik Mukayras ve Akabe Sera ilçelerindeki Husilere giden tek ikmal yolunun kesildiği anlamına geldiğini bildirdi.

‘Karanlığı Delip Geçen Parlak Yıldız’ olarak adlandırılan operasyonlar Husi milislerini şaşkına çevirirken, ABD’yi çatışmayı artırmakla suçlayan ve bu durumun barış çağrılarıyla çeliştiğini iddia eden liderleri arasında da kafa karışıklığına neden oldu.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Husi milislerinin salı sabahı Yemen Merkez Bankası ve hükümete bağlı Kooperatif ve Tarım Kredisi Bankası’nın (CAC) şubelerinden on milyarlarca lirayı ve bölgenin idari başkenti Beyda şehrindeki icra ve gelir dairelerini yağmalamaya başladığını bildirdi.