image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan’ın ateşkes inisiyatifine bağlı olduğunu açıklayan Yemen hükümeti, İran destekli Husi milislerini kapsamlı bir ateşkesin yanı sıra insani ve ekonomik önlemleri içeren Birleşmiş Milletler (BM) planı doğrultusunda Umman tarafından yürütülen çabaları sekteye uğratmakla suçladı.

Yemen hükümetinin yayımladığı açıklama, Dışişleri Bakanlığı’nın Umman Krallığı’ndan bir heyetin Sana’ya ziyaretinden bir hafta sonra, Husilerin arabuluculuk konusunda uzlaşıdan kaçınmasıyla ilgili haberlerin yayınlanmasının ardından geldi.

Söz konusu bölgedeki gerileme ilişkin yapılan değerlendirmeler İran destekli Husi milislerin insani dosyaların da bulunduğu kapsamlı bir ateşkesten ziyade siyasi, askeri ve ekonomik kazanımlar elde etmek istediği yönünde. 

Husiler, sivilleri füze ve SİHA'larla hedef alıyor

Açıklamada, milislerin Marib kentindeki sivilleri balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) hedef almaya devam etmesi ‘savaşı durdurma ve Yemen'e barış getirme çabalarına büyük saygısızlık’ olarak nitelendirildi. Gerçek barışa sadece istemekle değil sorumlu davranışlar sergilemekle varılacağı belirtildi.

Öte yandan Yemen hükümetinin Sana Havalimanı’nın açılması konusundaki tutumuna atıfta bulunan açıklamada, havalimanının Yemen halkını öldürmek için askeri bir platform olarak kullanılmasını engellemekte kararlı olunduğu vurgulandı.

Vatandaşlara hizmet verecek şekilde işletileceği konusunda herkese güvence verildiğine dikkat çekildi.