image

PeyamaKurd - ABD yönetimine çağrıda bulunan Yemen hükümeti, Husilere yönelik desteğini kesmesi için İran'a baskı yapılması istendi.

Hükümetine bağlı SABA ajansının haberine göre, Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

Tarafların yaptığı görüşmede, "İran'ın istikrarsızlaştırıcı ve yıkıcı müdahalesiyle Yemen'de barış sürecine verdiği zararın" ele alındığı ifade edidi.

Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mübarek açıklamasında, "İran geçtiğimiz yıllarda Husi milislerini kullanarak, Yemen'in ve Arap ülkelerinin güvenliğinin ve istikrarının zarar görmesinde rol oynadı" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Bin Mübarek, Yemen'de İran'ın Husi milislerini desteklemesi nedeniyle iç savaşın uzadığını belirterek, bu nedenle ülkede derinleşen insani krizin yanı sıra ülke topraklarının, komşu ülkeleri, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir bölge haline geldiğini dile getirdi.

Öte yandan Yemenli Bakan konuşmalarında, "ABD'nin baskı kurarak İran'ın Husilere desteğini ve sivilleri hedef alan Husi milislerine silah kaçakçılığını durdurması" yönünde çağrı yaptı.