image

PeyamaKurd - Arap Koalisyonuna bağlı koalisyonun operasyonlarının yapıldığı Yemen’de ölüm sayılarının her gün daha artmasının ardından Husi milislerin kontrolü altındaki bölgelerde çatışmaların yoğunlaştığı ve çok sayıda kayıp verdiği belirtildi.

Ülkede insani dramı daha da ağırlaştırmak için çatışmaya devam eden Husiler büyük kayıplar vermeye devam ediyor. Başkent Sana'dan kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre yaşanan çatışmalarda İran destekli grup 472’si Husi liderleri olmak üzere yaklaşık 956 militanının öldürüldüğünü ifade edildi.

İran destekli milislerden oluşan Husilerin verdiği kayıplar, Yemen ordusu ve Arap Koalisyonu Hava Kuvvetleri’nin son iki ay içinde Marib, el-Cevf, Taiz, ed-Dali cephelerinde ve batı kıyılarında düzenlediği operasyonlar sonucu meydana geldi.

Operasyonlara ilişkin konuşan askeri kaynaklar, grubun günlük olarak cenaze törenlerine ve defin işlemlerine devam ettiğini belirterek milislerin medyası tarafından yayınlanan cenaze görüntülerinin çoğu başkent Sana ve kıyısı ile Zimar, Hacca, Amran, İbb, Saada, Hudeyde ve el-Mahvit şehirlerinden olduğu vurgulandı.

Ayrıca basına konuşan kaynaklar, Sana ve Husilerin kontrolündeki diğer şehirlerde bazı hastanelerdeki morglarının halen çeşitli cephelerden gelen cesetlerle dolu olduğunu ifade etti.

Öte yandan Şarku'l Avsat'a konuşan Sana'daki Husi rejimine yakın bir kaynak grubun, şu an eşi görülmemiş bir şekilde can kayıpları vermesi sonucu cephelerini desteklemek için kontrolü altındaki bölgelerde küçük yaştakilere ve gençlere yönelik seferberlik ve askere alma kampanyaları başlattığını dile getirdi.