image

PeyamaKurd - Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aktif olan siyasi partilerin üye sayısı verilerini yeniledi.

Yargıtay’ın 7 Nisan tarihinde açıkladığı verilerine göre AKP’nin 5 binden fazla üye sayısının azaldığı görüldü. Son zamanlarda üye sayısında düşüş olan Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin ise üye sayısı yükseldi. 

Aynı masada oturan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin üye sayıları artış gösterirken, Demokrat Parti’nin üye sayısı azaldı.

‘AKP’de düşüş MHP’de yükseliş’

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık çağrıda bulunduğu “yeni üye” kampanyası partide uzun süredir yürütülüyor.

AKP, yaklaşık 15 milyonun üzerinde üye hedefinde. Açıklanan son verilere göre bu hedefinden oldukça uzak durumda olmasına rağmen AK Parti’nin 2 Mart 2022’de 1 milyon 89 bin 543 olan üye sayısı, 35 günde 5 bin 319 azalarak 11 milyon 84 bin 224’e geriledi.

Cumhur İttifakı ortağı MHP’de, AKP’nin aksine üye sayısında artış olduğu görüldü. MHP 476 bin 823 olan üye sayısını 3 bin 62 artırarak 479 bin 885 üyeye yükselti. 

“CHP’nin üye sayısında artış”

Güvenli bir süreçle devam eden sandık çerçevesinde yapılan üye örgütlenmesi çalışmalarında CHP’de son dönemlerde gözlenen üye artışı Yargıtay verilerine kaydedildi. Geçen ay 1 milyon 315 bin 22 üyesi olan parti, 15 bin 589 yeni üye ile toplam 1 milyon 330 bin 611 sayısına sahip oldu.

“HDP’de de üye sayısı yükseliş gösterdi”

Üye sayısını artıran bir diğer parti ise HDP. Kapatılmasını defalarca talep edilen hakkında dava açılan ve diğer yandan da ‘Demokrasi İttifakı’ çalışmalarını devam eden HDP, son bir ayda üye sayısının artış gösteren siyasi partiler arasında yer edindi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verilerine göre 42 bin 648 üyeye sahip olan HDP, 371 üyesi daha oldu.